English | دری | پشتؤ
 
Quick News :
. . .
داکترعبدالله عبدالله: شهید عبدالمطلب بیگ در شکل گیری ایتلاف ملی نقش برجسته داشت

داکترعبدالله عبدالله، رهبر ایتلاف ملی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره ی شهید عبدالمطلب بیگ:

شهید عبدالمطلب بیگ در شکل گیری ایتلاف ملی نقش برجسته داشت

 آرمان او، آرمان پاک جهاد و مقاومت و افغانستان واحد بود که مردمش با عزت و سربلندی زندگی کنند و صاحب حق بوده باشند و وحدت ملی در آن تحقق یابد.

 دوشنبه هفته گذشته (چهار جدی) از اولین سالگرد شهادت شهید الحاج عبدالمطلب بیگ، تجلیل به عمل آمد. در این مراسم مقامات دولتی، رهبران احزاب و ایتلاف های سیاسی، وکلای پارلمان، متنفذین و هزاران تن از یاران شهید و شهریان شهر کابل حضور بهم رسانیده بودند. سخنرانان به ابعاد مختلف شخصیتی، سیاسی و اخلاقی عبدالمطلب بیگ پرداختند؛ از دوران جهاد و مقاومت گرفته تا نظام نوپای کنونی افغانستان، از فعالیت های سیاسی و ویژه گی های اخلاقی شهید عبدالمطلب بیگ، یادآوری کردند. داکترعبدالله عبدالله، رهبر ایتلاف ملی افغانستان صحبت اش را روی ابعاد شخصیتی شهید عبدالمطلب بیگ متمرکز نمود و با یک خاطره از شهید عبدالمطلب بیگ سخنانش را آغاز کرد و گفت: «می خواهم خاطره ای دو روز قبل از شهادت شهید عبدالمطلب بیگ که فرصت دیدار میسر شد، خدمت تان به عرض برسانم، مساله اعلان موجودیت ایتلاف ملی افغانستان بود، در جریان محفل بودیم که در آن روزعبدالمطلب بیگ شهید و حاجی احمد سمنگانی شهید رسیدند، یکی از سمنگان تشریف آورده بود و مطلب بیگ شهید هم از تخار. از اخلاق عبدالمطلب بیگ شهید یاد شد، من خوب به یاد دارم که در جریان همان مجلس، وقتی که خودش آمد در یک چوکی قرار گرفت و در جایی نشست، اما وقتی  موسفیدان دیگر وارد مجلس شدند، چندین بارجای خالی کرد برای دیگران تا این که بالاخره رفت در یک گوشه ای نشست. این نمونه ی اخلاق یک مسلمان است که جایش را برای یک آدم کلان، محترم و موسفید خالی می کند.

داکتر عبدالله اضافه کرد: یکی از خصلت های خوبی مطلب بیگ شهید این بود که به جوانان و پرورش جوانان  بسیار توجه داشت. روز بعدی هم که مجلس داشتیم چند تن از موسفیدان تخار حالا هم حضور دارند که شب همراه بودیم با مطلب بیک شهید و سمنگانی شهید؛ که این هر دو شهید باهم دوستان خوبی بودند، در دوران جهاد و در دوران پارلمان که حالا جای هردوی شان خالی است، در همان وقت من و سمنگانی شهید از ایشان خواهش کردیم که یک ویا دو روز در کابل باشد، چون فردایش جلسه شورای رهبری ایتلاف ملی افغانستان بود وهردوی این دو تا شخصیت اعضای شورای رهبری ایتلاف ملی افغانستان بودند. معذرت اش همین بود که چون من همراه  باهمین موسفیدان از تخار آمدم، اگر آن ها را تنها بگذارم که برگردند، شاید آزرده شوند. به همین جهت از هردوی مان معذرت خواست و فردایش برگشت به تخار. روز بعدش به یک مراسم تشییع جنازه شرکت کرده بود که به شهادت رسید. بهشت برین جایش باد و برای خانواده اش صبر از پیشگاه خداوند استدعا دارم و برای دوستان و بازماندگانش توفیق استدعا دارم که ادامه دهندگان راهش باشند.  

رهبر ایتلاف ملی افغانستان در ادامه افزود: همچنان فرزندان رشیدی هم ازمطلب بیگ شهید به جا مانده که در کنارمردم خود هستند و مردم هم قدرشان را می دانند. کسانی که در میان مردم نبودند و زندگی نکردند، بودن با مردم برای شان یک تکلیف است و لذت اش را هم درک نمی کنند و قدرش راهم نمی دانند. از این مردم قدرشناس، کمال تشکر و سپاسکذاری می کنم، واقعا ملت قدرشناسی داریم، امروز در این مجلس از هرگوشه ی افغانستان شخصیت های طراز اولش، شخصیت هایی که در میان مردم خویش به حیث رهبر تلقی می شوند آمدند و حضوربهم رساندند، با کمال حوصله و متانت خود را در تجلیل از یک شهید سهیم ساختند. این شهید با بیشتر این شخصیت ها هیچ نسبتی خویشی و یا قومی ندارد؛ اما همه خود را در آرمانش شریک می دانند، آن، آرمان پاک جهاد و مقاومت افغانستان واحد که مردم اش با عزت باشند و سربلند زندگی کنند و صاحب حق بوده و وحدت ملی در آن وجود داشته باشد. همچنان به خاطر ادامه همین راه این بزرگواران حضور بهم رساندند که باز هم من از همه شان ابراز تشکر می کنم. رهبر ایتلاف ملی با اشاره به کارنامه های شهید عبدالمطلب بیگ در دوران جهاد گفت: از کارنامه های عبدالمطلب بیگ شهید در دوران جهاد در زمان دولت اسلامی و در دوره مقاومت در طول زندگی اش تحت راهنمایی های استاد شهید برهان الدین ربانی و آمرصاحب شهید و در کنار مجاهدین از سراسر افغانستان کار می کردند. چون نقش محوری را در آنجا جمعیت اسلامی افغانستان داشت، یادآوری صورت گرفت اما درعین زمان احزاب مختلف و مجموعه های مختلف از سراسر افغانستان در این محوریت سهیم بودند. خانه عبدالمطلب بیگ شهید مهمانخانه ی تمام مردم افغانستان بود. به جاست که از آن خواهرانی که در طول جهاد و مقاومت در آن خانه زحمت کشیدند و عرق ریختند به خاطر مجاهدین و مردم، ابراز سپاس کنم؛ آن ها همه ی شان قهرمانان ما هستند و از همه شان ما قدردانی و ارج گذاری می کنیم، از عبدالمطلب بیگ شهید، مسجد، مکتب و فرزندان بسیار با ایمان به یادگارمانده است.

 داکتر عبدالله عبدالله، رهبر ایتلاف ملی افغانستان در این مراسم عظیم مردمی با اشاره به سابقه ی جهادی و مبارزاتی شهید عبدالمطلب بیگ، وی را انسانی خودساخته، شجاع اما متواضعی توصیف کرد که روح زمان خود را می شناخت و همواره تصمیم های شجاعانه و درست اتخاذ می کرد. رهبر ایتلاف ملی افغانستان، شهید مطلب بیگ را یار و همسنگر خود توصیف کرد که در شکل گیری ایتلاف ملی و پیش از آن در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری نقش فعال و برجسته داشت و دو روز پس از اعلان موجودیت ائتلاف ملی به افتخار شهادت نایل گردید.

 

سخنران دیگر، مارشال محمد قسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری، در مورد صداقت و اخلاص عبدالمطلب بیگ شهید سخنانی به میان آورد و گفت: «در اخلاص و صداقت عبدالمطلب بیگ شهید، از روزهای اول جهاد تا به شهادت اش تردیدی وجود ندارد. هر مجاهدی که در تخار پایش را گذاشته، مهمان مطلب بیگ بوده است.» آقای فهیم در مورد عدم شناخت دشمنان افغانستان گفت: «متأسفانه تروریست و دشمنان مردم افغانستان، تا به حال شناخته نشده است، از دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی ما گرفته، تا اشخاص و افرادی که خیلی خود را خبیر و آگاه می بینند در این مساله، هیچ کسی نمی داند؛ حتا من خودم که بعد از داکترنجیب الله، مسوولیت امنیت ملی افغانستان به دوش من افتاد، با همه امکاناتی که در مرکز وجود داشت و در منطقه کار و فعالیت می کرد، تا هنوز برای شما مشخص کرده نمی توانم که این صف دشمن است و این صف دوست. نمی توانم بگویم شما در این صف همکاری کنید و آن صف را دعوت کنیم که بیایند تا همرای شان به موافقه برسیم. با شناخت می توان مشکل را حل کرد. من شخصا تا به حال این شناخت را پیدا کرده نتوانستم، اما وقتی طالبان در حد جبهه و جبهه داری بودند ما می شناختیم که دوست کیست و دشمن کیست؛ امروز دشمن پروگرام خود را عوض کرده، دشمن به شکل بسیار فجیعانه و ماهرانه در کشور ما و شما مداخله می کنند، کوشش می کنند که روسای مردم افغانستان را از بین ببرند، این یک برنامه قطعی است. هر کسی تصور می کند که من طالب، پاکستان و آی اس آی را چون خوب می گویم، من را کار ندارد، در یک اشتباه فرورفته است، این قسم نیست، هر کشوری توقع استثمارگری را در یک مملکت دارد.» آقای فهیم در مورد سیاست های پاکستان در قبال افغانستان گفت: «از زمانی که ضیا الحق ، حیات داشت جنرال حمیدگل رییس آی اس آی بود. بعد از موافقتنامه ژنیف این که شوروی ها اعلام کردند، که از افغانستان خارج می شوند، جنرال حمیدگل طرحی را پیش کش کرد به جنرال، که در آن وقت سر قدرت بود. گفتند ما باید جانشین شوروی ها در افغانستان شویم، این طرح منظورشد. از آن روز به این طرف شخصیت های وطن خواه افغانستان، در هر جایی که برابر شود تحت هر عنوانی از میان بر می دارند. این را مطمین باشیم آن برادرانی را که شهید کردند به  آن ها اکتفا نمی کنند، شاید امروز من را بزنند و فردا کسی دیگر را، بالاخره مرحله به مرحله همه را می زنند.»

مارشال فهیم در ادامه به مساله صلح و گفتگوهای صلح پرداخت و افزود: «اما در مورد صلح، صلح در افغانستان یک ضرورت است باید در افغانستان صلح بیاید، در صلح باید تلاش کنیم که طرف خود را بشناسیم؛ اگر ما طرف خود را نشناسیم، در واقع تیری است که در هوا زده می شود و به هدف نمی خورد، صلح یک وجیبه است که ما با رییس دولت و رهبران اپوزیسون صحبت کردیم، باید روی موضوع صلح تلاش صورت بگیرد. قبل از رفتن به انتخابات ما نیاز به یک اجماع ملی داریم اگر اجماع ملی صورت نگیرد و مردم افغانستان تصمیم نگیرند، اجماع نکنند؛ اگر کسی صد درصدهم رأی را از آن خود سازد، باز هم این انتخابات به کشمکش می رود.»

 عبدالروف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان نیز به سخنرانی پرداخته در مورد شخصیت شهید عبدالمطلب بیگ گفت: «امروز ما از خاطرات مردی یادآور می شویم که در اذهان مردم ما جاودان است، شخصیت ملی، پرنفوذ و خوش معاشرتی بود که هم سنگران و هم مجلسانش همیشه از صحبت هایش لذت برده و بهره می گرفتند. صحبت از عبدالمطلب بیگ، صحبت از یک شخصیت ملی است، شخصیتی که همیشه در کنارمردم خود قرار داشت. او نماینده منتخب مردم ولایت تخار در دوره شانزدهم مجلس نمایندگان در شورای ملی بود. این شخصیت ها می دانستند که دشمن از هر چل و نیرنگ که بتوانند، دریغ نمی ورزند تا این شخصیت ها را، از سر راه خود دور سازند، ولی راه آن ها، راه خدمت به مردم و انتخاب شان انتخاب آگاهانه بود. آن ها سربلندی مردم خود را بالاتر از زندگی دانسته بودند. دشمنان مردم افغانستان باید بدانند که محو فیزیکی مردان شجاع، ختم راه و مبارزه آن ها نیست بلکه، آغاز جدیدی است برای همسنگران و همراهان شان که مصمم تر از گذشته به تحقق آرمان شهدا ادامه می دهند. همه ی اعضای شورای ملی ادامه دهندگان راه شهدا و در تلاش اکمال همکاران شهید خود هستند. باید یادآور شوم یگانه موضوع که سبب مأیوسی ماست، ضعف دستگاه هایی امنیتی ما مبنی برعدم کشف، دستگیری و به مجازات کشانیدن عاملین این جنایات است. زمانی فعالیت های این ادارات قابل ارج شمرده می شود که تدابیر وقایوی شان موجب خنثاسازی پلان های دشمن گردد. جای بسا تأسف است که ادارات امنیتی دولت تا حال نتوانستند، عاملین این جنایات را دستگیر و به چنگ قانون سپرده باشند؛ بی تفاوتی و ضعف دستگاه های امنیتی ما دشمن را گستاخ تر و متعرض تر می سازد. باید در قبال این همه جنایات پاسخ قانع کننده و قابل پذیرش به مردم ارایه گردد.»

سخنرانی دیگر، صلاح الدین ربانی، رییس شورای عالی صلح، بالای دولت انتقاد کرد و گفت: «جا دارد در این جا تأکید کنم وظیفه دولت است، تا پرونده ی ترورهای زنجیره ای را به صورت جدی پیگیری کند. اگر پرونده ها پیگیری نمی شوند، به این معنی است که حکومت به دو وظیفه اصلی اش عمل نکرده است: یکی، از وظایف اصلی حکومت تأمین امنیت و حراست از جان شهروندان است؛ وظیفه دیگری حکومت پیگیری و دنبال کردن حوادث و اتفاقاتی است که رخ می دهد. به همین دلیل، عدم پیگیری ترورهای زنجیره ای به معنی تخلف و عمل نکردن به دو مسوولیت اساسی می باشد. عبدالمطلب بیگ شهید، نه تنها در دوران جهاد و مقاومت نقش فعال داشت، بلکه در نظام نوپای کنونی نیز دوشادوش دیگر هم سنگران و هم میهنان مجاهد خویش سهم فعالی در عرصه بازسازی، تأمین امنیت و حمایت از صلح و ثبات داشت؛ تا این که درهمین راه به شهادت رسید. یکی از فرماندهان بود که بعد از جهاد و مقاومت توجه جدی داشت  و مردم تخار از تلاش های خستگی ناپذیرش به نیکویی یاد می کنند. دشمنان این سرزمین پیوسته تلاش کرده اند تا افرادی را هدف قرار دهند که پیشاپیش جهاد و مقاومت قرار داشته اند و ازجایگاه خاص میان مردم خود برخوردار بوده اند، اماغافل از آن که به شهادت رساندن این قهرمانان نیز به شکست دشمن است...»

در پایان این محفل، فرزند ارشد شهید عبدالمطلب بیگ طی سخنان کوتاهی از اشتراک کنندگان محفل گرامیداشت یاد و خاطره ی پدرش، سپاسگذاری کرد و در مورد ویژگی های اخلاقی و شخصیتی آن شهید سخنانی ایراد نمود .

محفل با قرائت دعاء به پایان رسید.

شنبه 9 جدی 1391

TODAY'S WORD
Monitors Worry About Runoff Fraud
 

A number of Afghan election monitoring groups have warned that the runoff round of this year's presidential race could face increased fraud on the part of candidates so long as the Independent Election Commission (IEC) and the Electoral Complaints Commission (ECC) have staff members supporting one or the other candidate and engaging in fraud themselves. more......

DIALOGUE
Regional Experts Develop Common Vision for Future Afghanistan
Around 60 regional multidisciplinary and leading experts and specialists from Afghanistan, Pakistan, Iran, the Central Asian Republics, China, India, Russia and Turkey presented a common view on the future of Afghanistan in Kabul through the launch of the “Joint Declaration on Regional Peace and Stability.”click here..
Archive
Articles

Meeting a Young Dr. Abdullah

 
It had been a long journey into the Hindu Kush mountains, starting in the Northwest of Pakistan in the summer of 1987. We began by secretly crossing the border into Afghanistan, trekking through Nuristan and finally making it over half a dozen 10,000-foot mountains to the Panjshir Valley. There, I   more......
 


Abdullah Abdullah Moves Toward Center of Afghan Power

 

KABUL, Afghanistan — AFTER decades roaming the margins of power — as a close aide to the revered resistance leader Ahmed Shah Massoud, as a foreign minister and later as Afghanistan’s perennial opposition leader — Abdullah Abdullah may finally be arriving at the center of it all.Since his electoral loss to President Hamid Karzai in 2009, Mr. Abdullah, who is of mixed Pashtun and Tajik ethnicity, has widened his political base, having used persuasion and energy to forge alliances built  more......

Archive
Biography
Dr. Abdullah Abdullah: In His Own Words
 
I was born about fifty years ago in this house (pointing to his father’s house located in Kart-e-Parwan, Kabul). My father Ghulam Muhayuddin was from Kandahar province and my mother was from Panjshir. Before moving to Kart-e-Parwan my parents lived in the De Afghanan area of Kabul more......
Archive
VIDEO GALLERY

The Afghan Election  The Man Who Could Upset Karzai

In Afghanistan's presidential race, the top challenger to President Karzai is former Foreign Minister Abdullah Abdullah

View all Videos